- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kabenin Bölümleri

Kabenin Bölümleri sitemize 14 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.762 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kabenin Bölümleri

Hacerül Esved:

Kabe kapısı yanında, tavafa başlama noktsında bulunan siyah taşa verilen ad. Yerden bir insanın öpebileceği yüksekliktedir. Bütün peygamberlerin öptüğü rivayet edilmektedir. Özellikle efendimiz s.a.v. öpmesi münasebeti ile öpmek sünnetdir.

Rüknü Yemânî

Hacerül Esved den önceki rükündür. efendimizin burayı da selamladığına dair rivayetler vardır.

Hicri İsmail (Hatîm)

Kabe’nin Kuzey tarafında yarım daire şeklinde bir duvarla çevrili olan alana denir. buranın Kabe’ye ait olduğu rivayet olunur. Onun içinden geçmek tavafta caiz olmaz. Şayet geçilirse tekrar o şavt iade edilir. Yukarı

Mültezem

Hacerül esvedin olduğu köşe ile Kabe kapısı arasına denir. Burasıda çok mübarek bir yerdir. Efendimiz s.a.v.burada yapılan duaların kabul olacağını bildirmiştir. Bu sebeple burada hacılar burada durur dua eder, ellerini kabe duvarına sürerler.Yukarı

Altınoluk (Mîzâb-ı Kabe)

Hatimi Şerifi karşısında ki duavarın üst orta kısmında kalan ve kabenin üzerine yağan yağmurların akmasını sağlayan oluktur. Altından yapıldığı için Altınoluk diye meşhur olmuştur. Yukarı

Şadırvan

Kabe’nin temeline bitişik çıkıntılı yerlerin adıdır. Bu çıkıntılarda pek çok halkalar vardır. Bu halkalara Kabe’nin örtüsü bağlanır. Yukarı

Kabe Kapısı

Kabenin içine girmek için yapılmış olan kapıdır. Bu kapı kabenin tek kapısıdır.Yerden bir insan boyu yüksektir. İçeri girebilmek için oraya özel bir merdiven vardır. Kapı Altın kaplamadır.Yukarı

Kabe Örtüsü (Sitâre veya Kisve)

Kabe örtüsüne verilen addır. Kabenin tamamını kuşatan bu örtü siyah ibrişimden yapılır.Üzeri Altın yaldız sırma yazılarla tezyin edilir.

Kabe’yi örtmekten amaç onun yüceliğini ilan etmektir, onu takdis etmektir Kabeye ilk örtü giydiren hakkında çok değişik rivayetler vardır. bunlardan doğruya en yakın olanı İsmail A.S.dır. İbrahim A.S. Kabe’yi örtmediğinde ittifak vardır. Bazı rivayetlerde peygamberimizin dedelerinden Adnan b.ud ün Kabe’yi ilk örten kişi olduğu belirtilmektedir. Kabe İsmail a.s. dan sonra hiç bir devirde örtüsüz bırakılmamıştır. Her milletçe bu iş salih amel olarak addedilmiştir.

Tarihte Kabe’yi örtme işi değişik kabileler tarafından yardımlaşarak yapılmıştır. İlk olarak tek başına Ebu Rabia b.Abdullah örtmüştür. Yine Abdulmuttalib’in zevcesi Netile bt. Hubab (Abbasın annesi) rivayet edildiğine göre; oğlu Abbas kaybolur, bulunursa kabeyi kendi balına örteceğini nezr eder. (Adar) Oğlu bulununca da bu nezrini yerine getirir. Böylece tarihte tek başına Kabe’yi örten ilk kadın o olur.

Hz. Ömer zamanında ilk olarak Kabe beyt-ül maldan örtülmüştür. Bundan sonra Kabe örtüsü hükümetlerin sorumluluğunda olmuştur. Yine ilk olarak Hz. Ömer r.a. kabe örtüsünün Mısırda dokunmasını emretmiştir. Hz. Osman da bu kararlara sadık kalmış ancak senede iki defa dokunmasını emretmiştir.

Kabe’nin örtüsü üç bölümden meydana gelmektedir. Kabe’nin dış örtüsü, iç örtüsü (astar) ve kuşak bölümü. Bunların hepsi şu anda Mekke’de bulunan Kabe örtüsü fabrikasında dokunmaktadır.

Kabe kapısının İlk nakışlı örtüsü 810 h. 1407 m. yılında dokunmuş ve örtülmüştür.

Makâm-ı İbrahim

Hz. İbrahim’in Beytullahı inşa ederken iskele gibi kullandığı taşın adıdır. Üzerinde Hz: İbrahimin ayak izleri bulunan taş dörtgen bir mahfaza içerisinde dir. Makam Kabe kapısı nın sağ ön kısmındadır. Pirinöten yapılmış bir camekandır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kabenin Bölümleri, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Hac Kura Sonuçları Hac ve Umre Haberleri Hac ve Umre Videoları Google